SEO-Būkite pirmame paieškos puslapyje 
Optimizavimas paieškos sistemoms

Informacija ruošiama

Vidinis (On Site) SEO

Išskiriamos dvi SEO dalys – vidinis SEO (angl. On Site SEO) bei išorinis SEO (Angl. Off Site SEO). Vidinio SEO metu atliekami techniniai tinklalapio optimizavimo darbai svetainėje, todėl paieškos sistemos lengviau analizuoja ir suvokia svetainėje esantį turinį. Atliekant vidinį optimizavimą paieškos sistemoms svarbu tinkamai parinkti svetainės puslapių pavadinimus (angl. title), išlaikyti optimalų, neviršyjanti 3% raktažodžių pasikartojimo dažnį.

Taip pat yra meta žymės (Tag‘ai). Paprasti svetainės lankytojai jų nemato, jos skirtos paieškos sistemų vorams ir padeda jiems lengviau atpažinti svetainės turinį. Meta žymės yra skirstomos į meta aprašymus bei meta raktažodžius. Meta žymės yra įterpiamos į svetainės atvaizdavimo HTML kodą. Dauguma šiuolaikinių turinio valdymo sistemų leidžia tai padaryti lengvai ir neskausmingai, naudojantis administratoriaus valdymo panele, bet jeigu Jūsų interneto svetainė yra be turinio valdymo sistemos arba jei turinio valdymo sistema vis tik neturi šios funkcijos, meta elementus reikėtų įterpti tarp body žymių (pvz.: <meta name=”description” content=”Mano tinklalapio aprašymas.” />). Meta žymės turėtų būti kiekviename Jūsų svetainės vidiniame puslapyje ir, be abejo, atitikti jo turinį. Verta paminėti, kad Google algoritmas atsižvelgia tik į “meta=description” žymę ir visiškai ignoruoja “meta=keywords”, tačiau kitos paieškos sistemos (BingYahooYandex), „meta raktažodžiams“ vis dar skiria daug dėmesio.

Nuo 2015-2016 metų vidinis SEO pradeda gilintis į vartotojo patirtį, naudojamumą, (angl. usability) svetainėje. Vertinama ar svetainė atsako į "vartotojo paiešką" (paieškos eilutėje parašytą klausimą ar užklausą) ir ar svetainė įtraukia vartotoją. Šiuo tikslu atliekamas testavimas pasitelkiant pasirinktas usability testavimo metodikas. [1]

Išorinis (Off Site) SEO

Išorinio SEO metu dažniausia stengiamasi į svetainę pritraukti kuo daugiau atgalinių nuorodų (Angl. Back links) pagal tam tikrus kriterijus. Paieškos sistemų labiausiai vertinamos yra kontekstinės atgalinės nuorodos, tai yra tos kurios būna straipsnyje bei nuoroda yra konkretus raktinis žodis, pagal kurį siekiama pakelti svetainę paieškos sistemoje.[2] Dėl kai kurių išorinio SEO darbų (tinklaraščių pranešimų ar SEO tekstų rašymas, komentarų forumuose) kartais SEO disciplina yra tapatinama ir su internetiniais viešaisiais ryšiais. Tiesa, nors šiose disciplinose galima rasti panašumų, jų tikslai bei rezultatai yra skirtingi.[3]

SEO faktorių, lemiančių tinklalapio pozicijas Google paieškos sistemoje, 2009 metais buvo daugiau kaip 200. Jie visi nėra tiksliai žinomi, kadangi paieškos sistemų algoritmai nėra viešinami, siekiant išvengti manipuliavimo jais. Tačiau Google nuolatos teikia rekomendacijas bei patarimus apie optimizavimą paieškos sistemoms. Dažniausiai apie pakeitimus praneša Matt Cutts, kuris yra google kovos su brukalais (Angl. web spam) skyriaus vadovas. Savo ruoštu paieškos sistemai Yandex atstovauja ir naujienas bei rekomendacijas dėl optimizavimo praneša Ochir Manjikov.

Legalūs ir nelegalūs optimizavimo metodai

Optimizavimas paieškos sistemoms skirstomas į du tipus: leidžiamas paieškos sistemų bei draudžiamas (angl. white-hat SEO bei black-hat SEO). Optimizuojant vienai populiariausių pasaulyje paieškos sistemai Google, privaloma vadovautis „Google webmaster guidelines“ nurodytomis metodikomis.

Dažniausiai naudojami Black-hat metodai yra įvairios manipuliacijos su atgalinėmis nuorodomis. Tai nuorodų pirkimas ar specialių programų pagalba paliekami atsiliepimai forumuose bei bloguose. Siekiant geriau kovoti su šiomis manipuliacijos Google, 2012 balandžio 24 dieną pristatė Penguin algoritmą.[4]

Naudojant nelegalius tinklalapio optimizavimo paieškos sistemoms būdus, svetainė anksčiau ar vėliau bus pašalinta iš paieškos sistemų rezultatų puslapių (angl. Search Engine Result Page, trump. SERP). Black-hat metodai dažniausiai yra naudojami interneto sukčių.